Jak się przygotować do USG jamy brzusznej i co może ono wykryć?

0
953
Pani doktor przeprowadzająca USG jamy brzusznej u pacjentki
USG jamy brzusznej to całkowicie nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne badanie, wykonywane zarówno w celach profilaktycznych, jak i diagnostycznych. W precyzyjny sposób obrazuje ono tkanki i narządy jamy brzusznej, pozwalając na stwierdzenie ewentualnych wad w budowie czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu. Aby USG brzucha miało jak największą wartość diagnostyczną, należy się do niego odpowiednio przygotować.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są wskazania do wykonania USG jamy brzusznej,
  • jak się przygotować do USG jamy brzusznej,
  • jakie nieprawidłowości i choroby wykrywa USG jamy brzusznej.

USG jamy brzusznej to podstawowe badanie obrazowe, umożliwiające obserwację w czasie rzeczywistym tkanek i narządów umiejscowionych w jamie brzusznej. Badanie USG jamy brzusznej opiera się na właściwościach fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości. Są one emitowane przez niewielką głowicę przykładaną do powłok brzusznych – wnikają w głąb organizmu i odbijają się od napotkanych tam tkanek i narządów. Echo tego odbicia wraca do głowicy i jest przekazywane do aparatu. Specjalne oprogramowanie przekształca je natomiast w widoczne od razu na monitorze obrazy. Dzięki temu wykonujący USG brzucha lekarz może ocenić budowę narządów wewnętrznych, sprawdzić, czy nie pojawiły się żadne nieprawidłowości, nie uległy one powiększeniu itp.

Co ważne, badanie USG jamy brzusznej jest całkowicie bezpieczne. Liczne obserwacje dowiodły, że fale ultradźwiękowej są w pełni obojętne dla ludzkiego organizmu – nie wpływają na jego funkcjonowanie, nie uszkadzają tkanek. Jest ono też bezbolesne i nieinwazyjne. Można je wykonywać bez obaw u kobiet w ciąży, seniorów i dzieci – tak często, jak jest to potrzebne.

USG brzucha – wskazania

USG jamy brzusznej zlecić może zarówno lekarz POZ, jak i dowolny specjalista – internista, gastrolog, ginekolog czy urolog. Do głównych wskazań do jego przeprowadzenia zalicza się:

  • bóle brzucha niewiadomego pochodzenia,
  • nudności i wymioty,
  • nieprawidłowe wyniki badań krwi i/lub moczu,
  • zaparcia, biegunki,
  • zgrubienia i guzy wyczuwalne w trakcie badania palpacyjnego,
  • utrata masy ciała.

USG jamy brzusznej – przygotowania

A jak się przygotować do USG jamy brzusznej, aby miało jak największą wartość diagnostyczną? Otóż na 2-3 dni przed planowanym badaniem należy zacząć zażywać zgodnie z rekomendacjami producenta dostępne bez recepty środki usuwające nadmiar gazów z jelit. Jest to konieczne, by wszystkie znajdujące się w jamie brzusznej zostały dobrze zobrazowane na monitorze.

Na około 2-3 dni przed badaniem, a najpóźniej w dniu je poprzedzających należy stosować dietę lekkostrawną. Co to oznacza? Lepiej nie jeść wtedy np. kapusty, brukselki, warzyw strączkowych, unikać potraw smażonych, tłustych, wysoko przetworzonych. Posiłki powinny być niewielkie objętościowo, lekkie i chude. Jeśli USG brzucha zaplanowane jest na godziny poranne, ostatni posiłek najlepiej zjeść nie później niż o 19:00 dnia poprzedniego. Bycie na czczo nie jest absolutną koniecznością, ale znacznie poprawia jakość obrazowania. Jeżeli natomiast USG jamy brzusznej odbywa się popołudniu, rano można zjeść niewielki, bardzo lekki posiłek.

A czy pić wodę przed USG jamy brzusznej? Nie jest to zabronione – ważne, by w dniu badania nie pić kawy, herbaty ani napojów gazowanych. Jeśli USG ma objąć także narządy układu moczowego należy z kolei na około godzinę przed badaniem wypić 1 litr wody i nie oddawać moczu.

USG jamy brzusznej – co wykrywa?

USG jamy brzusznej pozwala na wykrycie wielu różnych nieprawidłowości m.in. w obrębie wątroby i dróg żółciowych, śledziony, trzustki, nerek i nadnerczy oraz pęcherza i dróg moczowych. Uzyskane dzięki badaniu obrazy pozwalają diagnozować m.in. powiększenie trzustki, kamicę woreczka żółciowego, kamicę nerkową, powiększenie śledziony, guzy nerek, żołądka czy wątroby, a także różnego rodzaju urazy mechaniczne, powstałe np. na skutek wypadków komunikacyjnych.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię