Pozycje do karmienia piersią

0
1026

Im dziecko jest mniejsze, tym więcej czasu spędza przy piersi swojej mamy. Karmienie naturalne, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia noworodka, odbywa się bardzo często i trwa dość długo. I to właśnie dlatego, że niemowlę spędza przy piersi znaczną część doby, wybór odpowiedniej pozycji do karmienia jest tak istotny.

Właściwa pozycja

Doradcy laktacyjni nie mają wątpliwości, że właściwe ułożenie mamy i dziecka to klucz do powodzenia w procesie karmienia piersią. A możliwości jest wiele. Najwięcej kobiet decyduje się karmić swoją pociechę w pozycji klasycznej- tzn. takiej, gdy mama siedzi wygodnie na kanapie lub w fotelu, a dziecko znajduje się na ręce ( a dokładniej- w zgięciu łokcia) po stronie piersi, z której będzie ssać. Mama ręką podpiera plecy dziecka i dba o to, aby jego ucho, bark i biodro znajdowały się w jednej linii.

Równie duża grupa kobiet decyduje się karmić dziecko w tzw. pozycji krzyżowej lub spod pachy. Styl krzyżowy  jest bardzo podobny do klasycznego i różni się od niego jedynie tym, że mama przytrzymuje niemowlę ręką przeciwną do piersi, z której maluszek je. Pozycja spod pachy sprawdza się zwłaszcza wśród kobiet po cesarskim cięciu (w czasie karmienia dziecko nie dotyka brzucha mamy i nie podrażnia rany pooperacyjnej). Jak wygląda pozycja spod pachy w praktyce? Dziecko jest ułożone na poduszkach (lub specjalnej poduszce do karmienia Poofi Pure), twarzą przy piersi, z której ssie. Nóżki malucha powinny zaś znajdować się pod pachą mamy. W czasie karmienia mama dłonią przytrzymuje i stabilizuje główkę pociechy, a przedramieniem zabezpiecza plecy.

 Na leżąco

Tuż po porodzie i w czasie nocnych karmień dobrze sprawdza się pozycja leżąca. Mama leży na boku, opierając się na poduszkach, a dziecko leży naprzeciwko- twarz ma zwróconą w stronę piersi, a brzuchem dotyka brzucha mamy. Ten styl karmienia przypada do gustu zwłaszcza tym kobietom, których dzieci spędzają dużo czasu przy piersi i u tych, które wykorzystują czas karmienia na odpoczynek.

Karmienie w pigułce

Czym powinna się charakteryzować właściwa pozycja do karmienia? Tym, że zapewnia komfort i mamie, i dziecku. Niezależnie bowiem od tego, jaki styl przystawiania do piersi preferujesz, zwracaj uwagę na sposób podparcia pleców niemowlęcia. Ważne jest również i to, aby dziecko było ułożone odpowiednio wysoko- najlepiej na poziomie piersi. Doradcy laktacyjni nie mają wątpliwości, że dobrze jest sobie pomóc i podeprzeć plecy dziecka np. specjalną poduszką do karmienia Poofi Pure. Poduszki sprawdzają się nie tylko na początku, gdy mama nie ma jeszcze wprawy w przystawianiu, ale przez cały czas karmienia. Stabilnie przylegają do talii mamy, nie przemieszczają się nawet w czasie zmiany pozycji, dbają o to, aby maluszek zawsze leżał na odpowiedniej wysokości, gwarantuje wygodę i mamie, i dziecku. Dzięki temu, że są wypełnione sprężystymi włóknami, zachowują swój kształt w każdej sytuacji i  zawsze są dla dziecka wygodnym i miękkim oparciem.

 

Więcej informacji o produktach z serii Poofi Pure można znaleźć na stronie www.poofi.pl

Poduszka do karmienia niemowląt Poofi Pure – cena od 139,00 PLN www.poofi.pl

zdjecie-poofi-3

zdjecie-poofi-4

zdjecie-poofi-5

zdjecie-poofi-6

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię