Czy alergia prowadzi do astmy?

0
793

Statystyki dotyczące zachorowań na alergię są nieubłagane. Obecnie szacuje się, że niemal co trzeci mieszkaniec Europy jest alergikiem, a ten odsetek wciąż wzrasta. Równocześnie największa zachorowalność na astmę odnotowywana jest w krajach o wysokim stopniu uprzemysłowienia. Czy te zjawiska są ze sobą powiązane? Czy można pozwolić sobie na lekceważenie objawów alergii? I wreszcie, czy nieleczona alergia może prowadzić do astmy?

Alergia niejedno ma imię

Alergia jest zapalną reakcją spowodowaną kontaktem z alergenami. Wzrastające zanieczyszczenie środowiska skutkuje ułatwionym dostępem różnego typu alergenów do ludzkich organizmów. Dodatkowe czynniki ryzyka to obecność konserwantów w pożywieniu, detergentów w środkach czystości i codzienny stres wpływający negatywnie na odporność organizmu. Nie bez znaczenia są sezonowe alergeny, takie jak pyłki roślin, sierść domowych zwierząt, roztocza i zwyczajny kurz. Niestety w wielu przypadkach objawy alergii są lekceważone. Podwyższoną temperaturę, katar i kaszel uznaje się błędnie za przeziębienie, a w efekcie choroba się rozwija, prowadząc do bardzo niebezpiecznych konsekwencji. Obok nawracających infekcji górnych dróg oddechowych i palenia tytoniu, alergia jest bowiem uznawana za jeden z najważniejszych czynników związanych z wystąpieniem astmy. Astma to obecnie jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na całej planecie choruje na nią około 150 milionów osób. Co roku z powodu skutków astmy umiera kilkaset tysięcy ludzi. Tylko w naszym kraju chorują na nią 3 miliony pacjentów.

Nie wolno lekceważyć pozornie niewinnych objawów

Według ostrożnych szacunków, predyspozycje do alergii ma około 40 procent Polaków. Czasami objawy pojawiają się już w okresie dzieciństwa, jednak większość zachorowań odnotowuje się w wieku dorosłym. Jeśli zauważymy u siebie powtarzające się regularnie w określonych porach roku dolegliwości, takie jak łzawienie, katar, kaszel czy świszczący oddech, koniecznie powinien nas zobaczyć doświadczony alergolog. Szybko i prawidłowo postawiona diagnoza pozwoli po pierwsze, podjąć odpowiednie leczenie, a po drugie uniknąć długofalowych skutków lekceważonej alergii. Należy do nich między innymi większa zapadalność na infekcje górnych dróg oddechowych, ale przede wszystkim astma.

Skuteczne leczenie alergii i astmy

Jak we wszystkich innych przypadkach, lepiej zapobiegać niż leczyć. Co to oznacza w praktyce? Kiedy alergolog zaproponuje terapię odczulającą warto z niej skorzystać, a co więcej – systematycznie powtarzać, mniej więcej co 10 lat, aby nie doprowadzić do nasilenia objawów i wystąpienia powikłań, czyli astmy. Ważna jest wczesna diagnoza, bo im wcześniej astma zostanie wykryta, tym lepiej. Zastosowanie odpowiedniego leczenia umożliwia choremu normalne funkcjonowanie, bez konieczności pobyty w szpitalu. Przede wszystkim zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkiej, niekontrolowanej postaci tej choroby oraz zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, przeciętnie skracającą życie o 15 lat. Wniosek jest prosty: nie lekceważmy swojego zdrowia i traktujemy poważnie pozornie niewinne objawy.

Artykuł powstał przy współpracy z poradnią alergologiczną Lifemedica.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię