Joga, czyli jak żyć pełniej i bardziej świadomie?

0
732

Joga staje się coraz popularniejsza w naszym świecie. Nic dziwnego bowiem świetnie działa na nasz układ krążenia, ratuje kręgosłup i pomaga w leczeniu zaburzeń snu i depresji. To jednak nie tylko lekarstwo. Joga to także droga do lepszego ja – pełniejszego i bardziej świadomego życia. Czym tak naprawdę jest na tajemnicza praktyka?

Joga to praktyka, która przybyła do nas ze Wschodu i choć w świecie zachodnim często funkcjonuje jedynie jako trening i ćwiczenia fizyczne, tak naprawdę bardzo mocno związana jest także z medytacją i odpowiednią filozofią. Sztuka ta ma na celu połączenie naszego ciała, ducha i umysłu, co  powoli nam żyć nie tylko zdrowiej, ale też lepiej i pełniej. Jako forma aktywności łączy w sobie zarówno ćwiczenia rozciągające, pozycje do wykonania (tzw. asany), trening kontroli oddechu i właśnie medytację, która to podczas ćwiczeń pozwoli nam wyciszyć się i osiągnąć stan głębokiego relaksu. Niektóre z pozycji są bardzo łatwe i nadają się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą, ale istnieją też takie, które wymagają dużego doświadczenia i sporego rozciągnięcia mięśni i stawów. Ale po kolei. Na co tak naprawdę pomaga joga?

Podstawą jogi są wspomniane już ćwiczenia rozciągające i wykonywane pozycje, które podnoszą sprawność i zwinność, a także poprawiają równowagę, a nawet siłę. Oczywiście jogi nie można traktować jako treningu siłowego czy też odchudzającego, bowiem intensywność ćwiczeń jest mała, jednak praktykowanie jogi, tak samo jak każdej innej aktywności fizycznej, wspiera nasze ciało i poprawia kondycję. Joga nadaje się więc świetnie jako uzupełnienie treningu bardziej zaawansowanego i, co więcej, może też pomóc w osiąganiu lepszych efektów podczas wykonywania innych form aktywności.

Trzeba też podkreślić, że joga bardzo dobrze wpływa na nasz układ sercowo-naczyniowy i stabilizuje proces krążenia krwi. Podobnie jest z innymi procesami zachodzącymi w naszym organizmie – joga wspiera także układ odpornościowy, a nawet poprawia działanie procesu trawienia. Co jeszcze? Wschodnia sztuka działa przede wszystkim na nasze mięśnie i stawy. Często rozciąganie – dla osób zaawansowanych wymagające wręcz umiejętności akrobatycznych – świetnie wpływa na rozciągliwość i siłę mięśni, które znów podtrzymują kręgosłup. Dzięki regularnym treningom jesteśmy mniej narażeni na urazy, a w razie schorzeń i bóli pleców, joga przynosi niemałą ulgę.

Joga jest także stosowana w terapii, a nawet profilaktyce przewlekłych chorób, w tym także chorób nowotworowych. Specjaliści zajmujący się medycyną konwencjonalną uważają, że joga, choć znajduje się poza sferą ich zainteresowań, jest świetną pomocą w przypadku wspomnianych już chorób nowotworowych, ale też depresji, bezsenności, schorzeń snu, chorób o podłożu stresowym czy związanych z nadciśnieniem tętniczym.

Przygoda z jogą – jak zacząć, aby się nie zniechęcić?

Jak zacząć swoją przygodę z jogą? Skoro nie trzeba już nikogo przekonywać do zalet tej sztuki, warto zastanowić się co zrobić, aby wykonać pierwszy krok. Chociaż jogę można trenować w domu, to warto jednak, przynajmniej po raz pierwszy, wybrać się do szkoły i skorzystać z treningów grupowych. Istnieje wiele szkół jogi, a na rynku wciąż pojawiają się kolejne, jednak ważne jest to, aby wybrana przez nas placówka dysponowała po pierwsze – odpowiednią kadrą, po drugie – odpowiednim sprzętem.

Dobrze jeśli treningi jogi prowadzą fizjoterapeuci. Jeszcze przed pierwszymi zajęciami warto skonsultować z nimi swój stan zdrowia, bo choć nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań do trenowania jogi, może zdarzyć się tak, że jedno z naszych schorzeń spowoduje wykluczenie kilku pozycji, które mogłoby być dla naszego zdrowia niebezpieczne. Świetnie też jeśli sale, w których prowadzone są treningi, posiadają odpowiednie wyposażenie, tzn. maty, taśmy, drabinki itp. Takie akcesoria mogą okazać się wyjątkowo przydatne tym, którzy jeszcze nie mieli przyjemności trenować jogi i będą musieli pomóc sobie podczas wykonywania trudniejszych asan. Jedną z takich szkół jest z pewnością prowadzona przez Justynę Wojciechowską szkoła Joga Sztuka Życia, którą możemy polecić zarówno początkującym, jak i zaawansowanym osobom.

Trzeba też pamiętać, że na trening nie można wybrać się z pełnym żołądkiem i od posiłku warto odczekać min. od 2 do 4 godzin, w zależności od jego wielkości. Praktykowanie jogi nie wymaga specjalnego wyposażenia, ale warto zadbać o swój strój. Ważne, aby był dość swobodny, nie krępował ruchów i nie hamował krążenia krwi. Wszelkie ćwiczenia wykonuje się boso i stale kontrolując swój oddech. Na początku mogą pojawić się lekkie zawroty głowy, ale to efekt dotleniania organizmu – pierwszego kroku na drodze ku lepszemu życiu.

joga-cwiczenia (2)

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię