Zobacz, co może oznaczać zbyt niska waga dziecka przed porodem

0
1400

Podczas badania USG przeprowadzonego ok. 33. tygodnia ciąży okazało się, że waga dziecka jest zbyt niska? Sprawdź, z czym się wiąże hipotrofia płodu i poznaj możliwe przyczyny takiego stanu.

Podczas każdego badania USG ginekolog określa wiek ciąży i na tej podstawie porównuje parametry płodu z ogólnie przyjętymi normami. Zdarza się, że waga dziecka jest zbyt niska – mówi się wówczas o hipotrofii płodu.

Hipotrofia, czyli co?

Hipotrofia to stan, w którym płód jest zbyt mały w stosunku do wieku ciążowego (z ang. small-for gestational age – SGA) – masa odpowiada wartości poniżej 10. centyla. Warto przy tym podkreślić, że o zbyt niskiej wadze dziecka mówi się, gdy lekarz jest pewny prawidłowości wyliczonego wieku ciążowego. Błędne obliczenia mogą zawyżać wiek płodu.

O czym świadczy hipotrofia?

Zgodnie z wytycznymi Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, taki stan może mieć kilka przyczyn:

  • Uwarunkowania genetyczne

W tym przypadku mowa o tzw. płodach konstytucjonalnie (prawidłowo) małych. Oznacza to, że dziecko jest zdrowe, a jego niska masa jest efektem dziedziczenia po obojgu rodzicach, po jednym z nich czy nawet po pradziadkach.

W takiej sytuacji wszystkie wymiary płodu są symetrycznie zmniejszone, a ilość płynu owodniowego oraz przepływy są w normie.

  • Wewnątrzmaciczne ograniczenia wzrastania wywołane przez łożysko

Jeżeli nieprawidłowości dotyczą łożyska, np. przedwcześnie się ono starzeje lub jest częściowo odklejone, może dojść do ograniczenia wzrastania płodu. Dziecko nie otrzymuje dostatecznej ilości składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Konsekwencją takiego stanu jest zmniejszenie ilości płynu owodniowego, spada też opór przepływu w tętnicy środkowej mózgu i wzrasta ciśnienie w tętnicach pępowinowych. W takim przypadku lekarz może zadecydować o rozwiązaniu ciąży.

  • Wewnątrzmaciczne ograniczenia wzrastania wywołane przez inne czynniki

Hipotrofia zdiagnozowana w 33. tygodniu bądź na wcześniejszym lub późniejszym etapie ciąży może wynikać z innych czynników – niezwiązanych z łożyskiem. W tym przypadku mowa m.in. o wadach strukturalnych, wadach chromosomalnych czy o wrodzonych błędach metabolicznych. Niekiedy zbyt niska waga dziecka wynika z zakażenia płodu, które jest skutkiem infekcji kobiety ciężarnej – przyczyną może być np. wirus cytomegalii, wirus grypy czy wirus ospy wietrznej.

W przypadku, gdy ginekolog wykryje zbyt niską wagę dziecka, zaleca się monitorowanie płodu, m.in. poprzez badanie USG i ocenę zapisów kardiotokograficznych. Dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne – pozwalają wykryć w odpowiednim momencie ewentualne nieprawidłowości i szybko je zwalczać.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię