Bezpieczne opalanie – krem z filtrem.

0
1184

 

Dzieci dużo bardziej niż dorośli są narażone na poparzenia słoneczne. Ich skóra jest cieńsza, delikatniejsza, mniej odporna. Dlatego tak ważne jest by od najmłodszych lat dbać o nią i nie zapominać o kremie z filtrem latem.

Kremy z filtrem można kupić niemal wszędzie. Nie ma z tym problemu: w supermarkecie, drogerii, sklepie kosmetycznym i w aptece. Dostępne są także na dobrych stacjach benzynowych, więc w razie, gdy jesteśmy już w podróży na nasze wymarzone wakacje i zapomnieliśmy go kupić, tam naprawimy swój błąd.

Do wyboru mamy dwa rodzaje kremów: z filtrami mineralnymi (fizycznymi) i filtrami chemicznymi.

  • Mineralne to takie, które tworzą na skórze fizyczną barierę odbijającą promienie słoneczne; zawierają minerały tj. dwutlenek tytanu lub tlenek cynku; nie zostawiają na skórze widocznego osadu.
  • Chemiczne natomiast wnikają w naskórek w jego wierzchnie warstwy i pochłaniają energię światła słonecznego przetwarzając ją na ciepło.

Czasem zdarza się, że dzieci (jak i dorośli) nie tolerują kremów z chemicznym filtrem. Skóra reaguje na niego zaczerwienieniem i swędzeniem. Dlatego nie stosujemy ich i niemowląt, małych dzieci i alergików.

Dobry krem musi mieć filtr chroniący przed dwoma promieniowaniami: UVB UVA.

  • UVB – to promieniowanie słoneczne, które powoduje opaleniznę, ale i poparzenie skóry, rumień i bąble.
  • UVA – to promieniowanie ultrafioletowe, które odpowiada za fotostarzenie się skóry, zmiany nowotworowe (przenika niestety przez szyby okienne, chmury i ubranie).

Aby odpowiednio zabezpieczyć skórę, trzeba dobrze dobrać filtr. Filtry UV podzielone są na grupy ułatwiające wybór. I tak SPF 50+ i powyżej to tzw. blok ery, czyli bardzo wysokie zabezpieczenie; SPF 40+, 30+ – wysokie zabezpieczenie; średni poziom ochrony SPF 20+; niski SPF 15+ 10+ i niski SPF 5+.

To, co trzeba szczególnie zapamiętać, to fakt, iż dzieci poniżej 3 roku życia muszą używać filtrów najwyższych, czyli SPF 50+. Ich skóra nie posiada mechanizmów ochronnych jak u dorosłego, więc bardzo szybko dochodzi do poparzeń. Kilkulatka bezpiecznie możemy smarować filtrem o wysokości SPF 30+ 20+.

Jeśli nasze dziecko ma typ karnacji jasny, tzn. jasna skóra szybko czerwieniąca się na słońcu, bardzo jasne włosy, rude włosy, skłonność do piegów i pieprzyków, to bezpiecznie będzie mogło przebywać na słońcu tylko z kremem o najwyższej ochronie przeciwsłonecznej.

Autor © :  Joanna ,  napisz do autora : email

 

 

Ogólne zasady bezpiecznego przebywania dzieci na słońcu są powszechnie znane. Do najważniejszych należą:

 

  • Krem z filtrem nakładamy na ok. 20 min. przed wyjściem na słońce
  • Trzeba powtarzać aplikację kremu, co 3 godziny (nawet wodoodpornego)
  • Unikamy godzin południowych, czyli najgroźniejszego słońca godzin. 12.00 – 16.00
  • Na spacerach obowiązkowo parasol do wózka
  • Główkę dziecka chronimy czapką z lekkich przewiewnych materiałów

Zasady te obowiązują wszędzie bez względu na okoliczności, czyli: na spacerze, na plaży, na placu zabaw czy na własnym podwórku.

Nie zapominajmy też o szczególnie wrażliwych miejscach, tj. nos i uszy. Tu sprawdza się krem z filtrem SPF 50+ w sztyfcie. Łatwa i szybka aplikacja. Idealny do powtarzania w ciągu dnia. Można mieć go zawsze w torebce bądź w kieszeni.

Co po opalaniu? Gdy intensywna zabawa na słońcu dobiegnie końca, po wieczornej kąpieli trzeba nawilżyć skórę dziecka. Można kupić specjalny krem po opalaniu, który mocno nawilża, koi i łagodzi skórę. Jeśli jednak doszło do poparzenia skóry – najlepiej sprawdza się Panthenol. Żaden inny krem czy żel nie regeneruje tak dobrze spieczonej i szczypiącej skóry jak Panthenol właśnie.

Łóżka dla dzieci