JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ JADŁOSPIS
MALUCHA W WIEKU SZKOLNYM?
Szkoła to miejsce, w którym nasze dziecko poznaje świat, uczy się języków, zgłębia tajemnice matematycznych równań. Lekcję od lekcji oddzielają przerwy. A wtedy maluch powinny… jeść. Właściwie dobre żywienie powinniśmy rozpocząć już w domu, przed wyjściem naszego małego ucznia na zajęcia. Dzięki zbilansowanej diecie nabierze on sił, będzie pełen energii i łatwo zapamięta zadany materiał.
Niestety badania pokazują, że nie tylko dzieci, ale i ich rodzice nie zdają sobie sprawy z błędów, jakie popełniają w żywieniu. Wiele z nich, przyznajcie z ręką na sercu, popełniacie i wy. Podstawowa zasada mówi, że posiłki powinny być spożywane regularnie. Nie ma pozwolenia na szybkie połykanie kanapek w biegu między domem a szkołą. Dziecko powinno usiąść do stołu i w spokoju zjeść porządne śniadanie – podstawę żywienia każdego z nas. Mało tego, nawet najbardziej zapracowana mama czy zniecierpliwiony tato muszą znaleźć czas na przygotowanie dziecku drugiego śniadania do szkoły. Najlepiej będzie dołączyć do niego jakiś owoc. Może jabłko? Drugie śniadanie nie musi być wielką porcją pieczywa i wędliny. Raczej skupmy się na jakości , a nie ilości.
Brak czasu na zjedzenie śniadania może spowodować spadek poziomu cukru we krwi. Dziecko może być ospałe, mieć kłopoty z koncentracją, a nawet bóle głowy.
Codziennie maluch powinien zjeść kubeczek jogurtu, plasterek żółtego sera. Może to być mały serek homogenizowany czy kefir. Wszystko dlatego, że mleko zawiera najlepiej przyswajalny wapń, a przecież nasze dzieci rosną.
Najbogatszym energetycznie posiłkiem powinien być obiad. Już się przyzwyczailiśmy, że składa się z dwóch dań. Trzeba go zawsze przygotowywać ze świeżych produktów. Między obiadem a kolacją powinniśmy podać dziecku podwieczorek. Owoce, galaretkę, ciasto. Znów przydałby się kubeczek jogurtu.
I na koniec kolacja. Zdecydowanie najlżejszy z posiłków. Mała kanapka, owoce, warzywa.
Zwróćcie uwagę na piramidę żywienia. Przedstawia ona grupy produktów pokarmowych i zalecaną częstotliwość ich spożywania w ciągu tygodnia. Podstawę piramidy stanowią produkty, których należy spożywać najwięcej.
Co jednak zrobić, gdy dziecko cierpi na nadwagę:
- nie powinno jeść słodyczy; w jego diecie powinniśmy także ograniczyć tłuszcze
- zaleca się pięć, niewielkich posiłków dziennie
- dużo owoców i warzyw;
- mało soli;
- zdecydowanie nie wolno mu pić napojów gazowanych, w zamian dużo wody mineralnej niegazowanej;
- sport – najlepiej na świeżym powietrzu
Autor © : Beata , napisz do autora : email