SZEWCZYK DRATEWKA. KOZUCHA KŁAMCZUCHA

0
1918

SZEWCZYK DRATEWKA. KOZUCHA KŁAMCZUCHA.  Janina Porazińska.

Prosta sprawa. Baśnie to nie tylko Andersen czy bracia Grimm. Warto zachęcać dzieci do czytania i poznawania polskiej literatury. Takie wieczorne spotkania przy magicznym blasku lampy, z książką w ręku, możemy zacząć właśnie od utworów pani JANINY PORAZIŃSKIEJ. Całą swą bogatą twórczość poświęciła ona dzieciom. Na jej dorobek literacki składają się wiersze, bajki, baśnie, utwory sceniczne, opowiadania i powieści o tematyce współczesnej i historycznej. Są one mocno zakorzenione w ludowym folklorze. Autorka opisuje nasze polskie krajobrazy, uczy szacunku dla przyrody i podziwu dla jej piękna.

Z folkloru i ludowej tradycji wywodzą się również baśnie i bajki Porazińskiej. Autorka wybierała opowieści z różnych krańców Polski: Pomorza, Podlasia, Śląska, Mazur. Starała się ukazać szlachetnych bohaterów i ich walkę ze złem w imię wartości ważnych w życiu człowieka.

Tak naprawdę wszyscy znamy jej wiersze dla dzieci. Kto nie pamięta słynnej kołysanki:

 ‘’DOROTKA                                                   

Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia,
tańcowała dokolusia, dokolusia,
tańcowała ranną rosą, ranną rosą,
i tupała nóżką bosą, nóżką bosą.

Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia,
tańcowała dokolusia, dokolusia,
tańcowała i w południe, i w południe,
kiedy słonko grzało cudnie, grzało cudnie.

Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia,
tańcowała dokolusia, dokolusia,
tańcowała i z wieczora, i z wieczora,
gdy szło słonko do jeziora, do jeziora.

Teraz śpi już w kolebusi, w kolebusi,
na różowej, na podusi, na podusi.
Chodzi Senek koło płotka, koło płotka:
„Cicho bo tam śpi Dorotka, śpi Dorotka…”.

SZEWCZYK DRATEWKA to doskonała lektura dla małych dzieci. Ilustruje proste prawdy. Trzeba wszystkie stworzenia traktować z należytym szacunkiem, pamiętać o szczęściu innych a nie tylko własnym. Uczy, że dobro zawsze wraca do człowieka.

DRATEWKA pomagając mrówkom, pszczołom czy kaczkom na stawie nie oczekiwał wdzięczności. Robił to z potrzeby serca. Pewnego dnia spotkał jednak złą czarownicę i musiał stawić czoła jej zadaniom. Usłyszał:

‘’Masz tu piasku z makiem korzec.

Przebierz, zanim błysną zorze’’

„Miała panna kluczyk złoty

i jak poszła do kąpieli,

upuściła go w topieli.

Uwiń mi się składnie

I znajdź kluczyk na dnie.’’

I tak dalej, i tak dalej. Szewczyk oczywiście pokonał wszystkie przeszkody, uwolnił zaklęta królewnę i został jej mężem. Warto pokazać dzieciom, jak tego dokonał. To miła i prosta nauka poprzez kontakt z dobrą literaturą.

A KOZUCHA KŁAMCZUCHA?  To jedna z moich ulubionych baśni. Biedna dziewczynka, sierotka znalazła pracę u pewnej gospodyni. Miała pilnować jej kozy, paść ja, poić, dbać o nią. Zazulka (bo tak się nazywała) wykonywała swą pracę wzorowo. Nawet zrywała dla kózki smakowitą koniczynę. Gdy wróciły do chaty, gospodyni zapytała kozy, czy Zazulka się nią dobrze opiekowała. Usłyszała wtedy:

‘’Nic nie jadłam, gospodyni!

Jakem biegła przez mosteczek,

chwyciłam jeden listeczek.

Jakem biegła przez grobelkę,

Chwyciłam wody kropelkę.’’

O, nieładnie! Co się dalej stało z Zazulką i kłamliwą kozą? Tego dowiecie się z książki JANINY PORAZIŃSKIEJ. Ja na pewno mogę zdradzić, że jest to historia, która na pewno przekona dzieci, że kłamstwo nie popłaca, a szczerość i dobroć zawsze są w cenie. Miłej lektury!

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię