Plastikowy model do sklejania statku Titanic, czyli nauka poprzez zabawę

1
8

Titanic to znany na całym świecie brytyjski transatlantyk, który w trakcie swojego pierwszego rejsu do Nowego Jorku zderzył się w 1912 roku z górą lodową, w efekcie czego zatonął. Historia statku stała się ikoną kultury XX wieku, obecną niemalże we wszystkich jej dziedzinach, w tym także w świecie zabawek dla dzieci w różnym wieku.

Historia brytyjskiego transatlantyka

Titanic to jeden z trzech liniowców klasy Olympic – obok statków Olympic i Gigantic, wyprodukowanych przez kompanię żeglugową White Star Line. W 1907 roku, jej ówczesny dyrektor, Bruce Ismay, wspólnie z William’em James’em Pirrie, prezesem stoczni Harland and Wolff, opracowali pomysł na realizację serii potężnych liniowców. Wtedy też dokładnie określili oni specyfikę przyszłych statków i ustalili, iż będą one wyróżniały się:

  • wypornością rzędu 45 BRT,
  • silnikami osiągającymi prędkość 24 węzłów,
  • ponadprzeciętnymi gabarytami,
  • luksusowym wyposażeniem.

Projekt został opracowany przez pracownika stoczni, Thomas’s A. Andrews’a, inżyniera Eduard’a Wilding’a i Alexandra Carlisle’a. Wszystkie zastosowane przy budowie Titanica technologie i rozwiązania były jak na tamte czas nad wyraz pionierskie. Z racji tego, wśród opinii publicznej statek ten był uznawany za praktycznie niezatapialny, co w efekcie stało się jego sloganem reklamowym. Dziewiczy rejs statku na trasie Southampton-Cherbourg-Queenstown-Nowy Jork rozpoczął się 10 kwietnia 1912 roku. Jednak już w nocy z 14 na 15 kwietnia zderzył się z górą lodową, co doprowadziło do jego zatonięcia.

Nauka poprzez zabawę

Tragiczna historia Titanica na stałe wpisała się w historię popkultury, w efekcie czego jest inspiracją dla producentów różnego rodzaju produktów, w tym m.in. zabawek. Zabawkowy model do sklejania Titanic został wykonany w skali 1:700 w stosunku do oryginalnego okrętu.  Składa się z 132 elementów i po złożeniu osiąga długość 385 mm. Model ten wymaga użycia odpowiednich kolorów farb oraz specjalistycznego kleju. Wygląd modelu statku po złożeniu i pomalowaniu idealnie oddaje swój pierwowzór.

Należy przy tym dodać, iż jak podkreśla specjalista z internetowego sklepu z modelami Revell.com.pl: Poprzez składanie i zabawę plastikowym modelem do sklejania Titanic, dziecko ma możliwość zapoznania się z historią tego potężnego transatlantyku, którego losy na stałe wpisały się w kulturę. Dodaje też, iż: W trakcie zabawy, rodzic może opowiedzieć dziecku, jak przebiegała budowa tego statku, co go wyróżniało, a także, jak doszło do katastrofy. Warto przy tym wykorzystać liczne ciekawostki związane z tym statkiem, które dodatkowo zainteresują dziecko, jak chociażby fakt, iż był on jednym z największym statków czy też, iż powszechnie uznawano go za niezatapialny.

1 KOMENTARZ

  1. Wielbiciele statkow i okretow zagladajac do naszego sklepu modelarskiego z pewnoscia beda zachwyceni. Model statku umieszczony jest w specjalnej ramce, z ktorej wycina sie jego poszczegolne elementy i dopasowuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swojeimię