W PUSTYNI I W PUSZCZY. H. Sienkiewicz.

0
1139

Książka, którą dzieci niesłusznie pomijają na sklepowych półkach, zauroczone jej ekranizacją. A przecież historia porwania, więzienia i ucieczki z niewoli Stasia i Nel jest niezaprzeczalnie najlepszym przykładem bohaterstwa i odwagi dzieci w świecie dorosłych. Dlatego zachęcam rodziców, aby odbyli bardzo miłą wycieczkę do księgarni lub biblioteki i dostarczyli swoim pociechom egzemplarz powieści jednego z naszych Noblistów ( o tym też warto przypomnieć maluchom).

Po pierwsze Sienkiewicz zadbał o naprawdę malownicze opisy miejsc, w których pojawiają się nasi bohaterowie. Wędrujemy więc przez kraj Wa–himów, Wielką Równinę, Górę Lindego, oglądamy Faszodę, Port Said, Medinet, Kair, Chartum. Rzeczywiście poznajemy surową pustynię i bujne piękno puszczy. Autor nie zapomina o zwierzętach, dlatego mali czytelnicy mogą na przykład przeżyć spotkanie z lwem i  słoniem, a dzieciom w podróży towarzyszy także niezwykły pies o imieniu Saba.

Bohaterów znamy wszyscy ze szkoły, ale przypomnę, że Staś Tarkowski jest Polakiem, ale urodził się w Afryce. Jego matka (Francuzka) zmarła przy porodzie, więc chłopcem zajmował się ojciec, inżynier Tarkowski. Jego celem było wychowanie syna na uczciwego obywatela i dzielnego człowieka. Zadbał o jego wykształcenie i umiejętności. Staś był silnym i sprawnym fizycznie nastolatkiem. Doskonale strzelał. Dlatego pan Tarkowski na Gwiazdkę podarował synowi sztucer. Spełnił tym samym wielkie marzenie chłopca. Staś rozumiał już wiele, potrafił na przykład wytłumaczyć Nel dlaczego Fatma, kuzynka Mahdiego, została aresztowana. Z nią właśnie wiąże się podstęp, który doprowadza do porwania dzieci. Pod pretekstem, że chłopiec i jego mała towarzyszka jadą na spotkanie z rodzicami, Chamis, Idrys i Gebhr uprowadzają ich. Rozpoczyna się wyprawa karawaną przez pustynię. Na pewno pamiętacie, że Staś wykazał się wielką odwagą i próbował ukraść sztucer. Zapewne by mu się to udało, gdyby nie pies, Saba, który głośno szczekając witał się z przyjacielem. Pamiętamy także słynną scenę wymierzenia kary chłopcu, kiedy to Nel stanęła w jego obronie, zasłaniając związanego własnym ciałem (Saba też groźnie szczerzył kły).

Podczas wędrówki dzieci przeżywały wiele przygód, zetknęły się także z odmienną kulturą i religią. Dla Nel szokujący był na przykład widok głowy generała Gordona zatkniętej na pal i wystawionej na widok publiczny. Dzieci obserwowały głód i nędzę czarnych mieszkańców Afryki. W Omdurmanie zobaczyły na ulicach żebrzących, kaleki.

Ciekawe dla rodziców powinno być przesłanie utworu. Stać swoim postępowaniem udowadnia, że nawet nastolatek może wykazać się siłą charakteru. Może dokonywać czynów, które przerosłyby niejednego dorosłego. Musi dokonywać wyborów, które zaważą później na ich życiu. Przeżywa dylematy moralne – zastanawia się, czy potrafiłby zabić człowieka, aby uratować życie swoje i Nel, za którą czuje się odpowiedzialny. Warto, aby nasze dzieci pomyślały przy okazji tej lektury, co w ich życiu jest najważniejsze? Jak one zachowałyby się w sytuacji, gdy nie ma znikąd pomocy i muszą liczyć tylko na siebie? Czy odpowiedzialność za drugiego człowieka jest dziś też tak ważna?

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię